Интересно

Зошто токму 1 Мај е ден на трудот?

01 мај, 00:01

Сите го празнуваме 1 Мај како ден на трудот и традиционално на овој ден одиме на ливада, каде во добро друштво, со музика и скара го одбележуваме денот на работниците. Малку чуден начин да се одбележи овој ден нели?

Дали некогаш сте се запрашале како всушност започна празнувањето на овој ден?

Сè започна во далечната 1886 година, во Чикаго, кога работниците излегоа на штрајк барајќи да се воведе 8 часовно работно време. Демонстрациите низ Чикаго завршија со брутални напади на полицијата, а дел од демонстрантите беа убиени.

Токму во нивна чест, преку 80 земји во светот го слават Меѓународниот ден на трудот како државен празник, а многу други земји го одбележуваат, иако не им е официјален празник.

Интересно е што САД и Канада не го слават 1 Мај, со цел да го избегнат сеќавањето на бруталниот однос на полицијата и трагичниот развој на демонстрациите во Чикаго.

1 Мај е ден кога работниците треба да го дигнат својот глас против економската нееднаквост и големиот јаз меѓу богатите и сиромашните.

На сите вредни луѓе кои чесно си го заработуваат парчето леб им посакуваме среќен празник!

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 2818 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Подгответе го организмот за есента

2019-09-30 06:53:00
Подгответе го организмот за есента

Есента е речиси на прагот, се бројат деновите до нејзиното доаѓање, а на нашиот организам му е потребно прилагодување на климатските промени кои доаѓаат.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Октомври

23 Октомври

Во 1940 - та година во Бразил е роден Пеле, најголемиот фудбалер на сите времиња.

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус