Здравје, Природни лекови

Јаболкова киселина – извор на витамини и минерали

06 септември, 07:45

Уште од порано е познато дека јаболковата киселина е многу здрав додаток во исхраната, кој треба колку што е можно повеќе да го користиме.

Изобилува со витамини и минерали како што се: A, Б, Ц и П, фосфор, калциум, магнезиум, железо и натриум.

Благодетите од употребата на јаболкова киселина се многубројни.

Позитивно влијае во борбата со грипот, снабдувајќи го организмот со сите потребни витамини и минерали кои му се потребни во борбата со настинката, помага против алергии, ја регулира PH вредноста во организмот, со нејзина редовна употреба организмот успешно се справува со мигрена.

Познато е дека јаболкото изобилува со голем број на нутритивни својства, па оттаму произлегува и големата концентрација на витамини и минерали кои ги има во јаболковата киселина, бидејќи се прави со директна преработка на јаболкото.  

Здравствените предности на овој моќен напиток се навистина големи.

Покрај наведените здравствени проблеми, јаболковата киселина успешно се справува и со многу други. Помага кај дијабетичарите, им го намалува нивото на шеќер во крвта, го регулира покачениот крвен притисок, помага кај луѓето кои имаат проблеми со бубрезите, кај оние кои имаат проблеми со инфекции на дишниот систем, воспалени синуси, успешно се справува со вишокот на килограми, бидејќи го намалува нивото на холестеролот во крвта и делува против првут.

Знаејќи ги сите овие информации за јаболковата киселина, за благодетите кои се добиваат со нејзина редовна употреба, треба во голема мера да ја зголемиме употребата во секојдневната исхрана, бидејќи ќе бидеме поздрави и нашиот организам ќе биде имун на повеќе воспаленија и вируси.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 7500 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Фенг шуи дневни ритуали за убав ден

2020-01-09 05:34:00
Фенг шуи дневни ритуали за убав ден

Фенг шуи се практикува илјадници години наназад, а оние кои ги следат советите на ова древно учење во својот живот внесуваат здравје, хармонија, благосостојба и среќа.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

24 јануари

24 јануари
Во 1956 година, Министерството за народна просвета на Македонија ја одобри првата Граматика на македонски јазик од професор Круме Кепески, наменета како учебник за средните училишта.   &nbs
© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус