Здравје, Здрави навики

Како да го забрзате метаболизмот и да слабеете здраво

22 октомври, 10:35

 

 

 

 

 

 

Постојаните диети може да му наштетат на вашето здравје. Губењето на килограмите е тешко, особено ако имате бавен метаболизам, па сѐ што ќе каснете се ,,лепи” за вас. Заборавете за миг на диетите и обидете се на едноставен начин да го забрзате вашиот метаболизам.

  • Не прескокнувајте оброци

Најголемата грешка која може да ја направите додека сте на диета е да гладувате. Кога нередовно се храните организмот се заштитува себеси и внимателно ги троши мастите. Секој прескокнат оброк придонесува за бавен метаболизам. Намалете го количеството на храна, но хранете се редовно. Распоредете ја храната во најмалку три или четири помали оброци дневно.

  • Зачинете ја храната

Дури и да не сте љубител на зачинета храна, почнете да користите малку лута пиперка со главниот оброк. Лутото го забрзува метаболизмот, па вашиот организам веднаш започнува да ги согорува мастите.

  • Физички вежби

И неколку часа по вежбањето, телото сè уште е активно и ги согорува калориите. Ви препорачуваме да вежбате пред оброци, за полесно и побрзо да се ослободите од вишокот на калории.

  • Протеини

Месото, јајцата и воопшто храната богата со протеини го предизвикуваат организмот да работи брзо и да троши енергија.

Без многу откажувања, со малку упорност и умерена исхрана, може да ги намалите килограмите и да се чувствувате подобро.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 2997 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Вкусни бомбици со сирење и зденки

2020-01-09 00:02:00
Вкусни бомбици со сирење и зденки
Ако сте од оние луѓе кои сакаат да експериментираат со вкусови, тогаш сте на вистинското место, зошто нашиот денешен предлог рецепт е токму таков - експериментален, кој е добиен со мешавина од повеќе

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

17 Февруари

17 Февруари

Во 1981 година е родена американската старлета, бизнисменка и моден дизајнер Парис Хилтон.

© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус