Здравје, Чаеви и масти

Како да подготвите сируп и чај од ѓумбир?

14 март, 07:15

Ѓумбирот е лек за голем број болести, лек кој ќе ви даде енергија и ќе го зацврсти вашиот дух.

За поголема корист и правилно користење на ова растение во продолжение се две рецепти за сируп и за лек од ѓумбир.

 

 

 

Сируп од ѓумбир

  • лажица корен од свеж ѓумбир
  • 1 свеж лимон
  • 5-6 моркови
  • 1 излупено јаболко

Додадете вода и добро измешајте.

 

Чај од ѓумбир

Состојки:

  • 4 лажици рендан свеж ѓумбир
  • 2 чаши вода
  • ½ лимон
  • 1-2 лажици мед
  • ½ лажиче куркума 

Подготовка:

Излупениот ѓумбир исечкајте го на што е можно поситни парчиња и ставете го зовриената вода да одстои најмалку 30 минути (колку подолго, толку подобро). Откако ќе се излади додадете мед и лимон.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 27990 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

5 Март

5 Март

Во 1974 година, во Мајами, Флорида, е родена актерката Ева Мендес која има кубанско потекло.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус