Коктел залачиња со спанаќ

25 август, 06:43

Брзи за подготовка, одлични за семејни прослави или опуштени средби со пријатели, коктел залачињата со спанаќ се вкусни, а воедно и декоративни.

Овој рецепт е добредојден за сите оние кои сакаат да подготвуваат не само вкусна, туку и храна која изгледа прекрасно кога ќе ја ставите на чинија.

 


Состојки:
300 гр. спанаќ, исечкан и кратко обарен
300 гр. сирење
1 јајце
8 парчиња тесто за лазања
сол, бибер, оригано, толчен лук по вкус
малку рендан кашкавал
кечап или доматен сос

Подготовка:
Измешајте ги јајцето, сирењето, спанаќот и зачините.
Тестенините сварете ги, оставете ги на кујнска крпа малку да се исцедат, па сечете ги на половина.
Секое парче тестенина премачкајте го со филот, но оставете малку место на краевите за филот да не ви излегува при виткањето.

Коктел залачиња со спанаќ, рецепти, спанаќ, сирење, десерти, кашкавал, recepti, лазања

Свиткајте ролатчиња и секое ролатче сечете го на пола, за да добиете мали залачиња.

Коктел залачиња со спанаќ, рецепти, спанаќ, сирење, десерти, кашкавал, recepti, лазања

Над секое парче ставете малку кечап или доматен сос, малку рендан кашкавал и редете ги на хартија за печење.

Коктел залачиња со спанаќ, рецепти, спанаќ, сирење, десерти, кашкавал, recepti, лазања

Печете ги околу 20 минути на 180 °Ц, послужете ги и уживајте во вкусните залачиња!

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 3997 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус