Здравје, Здрави навики

Колку често грицкате морковчиња?

14 август, 06:38

Морковите се одлични за видот, тоа сите добро го знаеме.

Но морковите се многу повеќе од чувари на нашите очи. Тие се необично лековити и задолжително треба да ги ставите на вашето мени.

 

 

 

Што содржат морковите
Богати се со бета каротин, витамини К, Ц Е, фолна киселина, калиум и фосфор, а претставуваат и моќни антиоксиданси.


Зошто треба често да се конзумираат

Благодарение на својот состав, морковите го зајакнуваат имунитетот, штитат од инфекции и неколку видови на рак.

Го штитат срцето и крвните садови, го намалуваат ризикот од мозочен удар за 40%, го намалуваат холестеролот, помагаат при слабокрвност, го намалуваат ризикот од болести на очите...

Всушност, морковите го чистат целиот организам, а и го подобруваат изгледот на кожата.

Колку често грицкате морковчиња? 

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 2060 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

9 август

9 август
Свети Климент Охридски оставил големо книжевно богатство. Автор е на поучните слова „Св. Ѓорги”, „Св. Тома” и „Св. Антониј”, како и слова посветени на Богородица и
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус