Крем пита – готова за 30 минути!!!

30 јануари, 00:05

 

 

 

 

 

 

Состојки:

  • 1,3 литри млеко
  • 1 маргарин
  • 6 лажици остро брашно
  • 6 јајца
  • 18 лажици шеќер
  • 2 пудинзи од ванила
  • 2 пакетчиња шлаг пена
  • 2 кори за крем пита

 

Подготовка:

Одвоете ги белките од жолчките во посебни садови. Од белките изматете бел снег.

Во другиот сад малку изматете ги жолчките, потоа додадете половина од млекото, шеќер, брашно и пудинзи. Смесата убаво се меша.

Остатокот од млекото и маргаринот ставете ги во сад на огин и оставете да зоврие, а маргаринот убаво се растопи. Во оваа смеса додадете ја смесата со жолчките и мешајте убаво на тивок огин или на пареа додека да згусне. Извадете ја смесата и оставете да се подизлади, потоа додадете ги белките и мешајте со миксер. 

На плех ставете ја едната кора, па нанесете го кремот, откако убаво ќе израмните, изматете ја шлаг пената и нанесете ја рамномерно. На крај ставете ја и втората кора и украсете со шеќер во прав.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 5224 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус