Куркума – борец за превенција и лекување на карцином

13 август, 00:04

Иако Индијците со векови ја користеле, куркумата е зачин за кој до неодамна многу малку се знаеше. Медицинските истражувања покажуваат дека овој зачин е вистинско чудо на природата и лек за најтешките болести.

Куркумата има пријатна арома и карактеристична жолта боја, го збогатува вкусот и бојата на храната, но најважна од сè е нејзината моќ да се избори со некои од најтешките заболувања, особено со карциномот.

 

За што се користи

 • го регулира метаболизмот;
 • го чисти црниот дроб;
 • се користи за дезинфекција на рани и изгореници;
 • се користи како превенција од рак на простата и го спречува растот на ракот кај оние кои веќе заболеле;
 • куркумата е природна превенција од меланом, а кај постоечкиот го спречува неговиот понатамошен развој;
 • го спречува растот на ракот на дојката;
 • го намалува ризикот од леукемија кај децата;
 • штити од рак на штитната жлезда;
 • помага во спречување на развојот на Алцхајмерова болест;
 • спречува раст на метастази кај многу видови рак;
 • куркумата е природен лек против болки;
 • се користи за лекувањето на псоријаза и други болести на кожата;
 • помага за намалување на телесната тежина;
 • одличен лек против артритис и реума.

Куркумата може да се најде во продавниците за здрава храна, во вид на зачин во прав. Се додава во супи, чорби, ориз, јадења од зеленчук, тестенини.

Вметнете ја во исхраната и споделете ги сознанијата за нејзината лековитост. Можеби некому ќе му го спасите животот.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 9149 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

5 Март

5 Март

Во 1974 година, во Мајами, Флорида, е родена актерката Ева Мендес која има кубанско потекло.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус