Занимливост, Легенди

Легендата за името на Four Roses Bourbon

20 мај, 07:07

Сè започна кога Пол Џонс, основачот на компанијата Four Roses Bourbon, стана опседнат од убавината на една девојка. Пол ѝ испратил предлог на девојката, на што таа му одговорила дека ако нејзиниот одговор е „Да“, ќе носи наметка со корсажи од рози на претстојниот бал. 

Пол Џонс го чекал нејзиниот одговор со голема возбуда. Вечерта таа пристигнала со нејзината прекрасна наметка на која имало корсаж од четири црвени рози.  

Подоцна, Пол Џонс го именувал својот пијалок Bourbon во Four Roses Bourbon, како симбол на нејзината убавина.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 1378 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус