Легенди

Легендата за Божиќното ѕвонче

08 јануари, 00:03

Ѕвончињата, тие прекрасни украси кои секоја година ги красат домовите за новогодишните и божиќните празници, раскажуваат една прекрасна приказна.

Овчарите од Витлеем се упатиле кон шталата каде се родило бебето Исус. Додека толпата се движела, едно слепо момче стоело на страна молејќи ги да го земат со себе и да му го покажат патот. Никој не сакал да му помогне, па момчето останало само. Кога овчарите заминале, а градот потонал во тишина, момчето слушнало звук на ѕвонче и помислило дека можеби звукот ќе го одведе до Исус. Внимателно следејќи го звукот, момчето стигнало до шталата и го поздравило раѓањето на бебето Исус.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 4512 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Подгответе го организмот за есента

2019-09-30 06:53:00
Подгответе го организмот за есента

Есента е речиси на прагот, се бројат деновите до нејзиното доаѓање, а на нашиот организам му е потребно прилагодување на климатските промени кои доаѓаат.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Октомври

23 Октомври

Во 1940 - та година во Бразил е роден Пеле, најголемиот фудбалер на сите времиња.

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус