Легенди

Легендата за новогодишните лампиони

03 јануари, 10:40

Црвени, златни, шарени, големи и мали, лампионите ја красат новогодишната елка и будат чувство на радост. Секој од нас со задоволство ја декорира елката и ужива во моментите кога се ставаат сијаличките и лампионите.

Зошто лампионите ни приредуваат радост и задоволство?
Еве што раскажува легендата:
Едно мало момче од Витлеем немало подарок за бебето Исус. Момчето имало само неколку обични мали топки, па започнало да жонглира пред бебето. Исус бил пресреќен, а неговата смеа ѕвонела насекаде.
Еве зошто ставаме лампиони на елките. За да се потсетиме на смеата на бебето Исус.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 6633 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

21 Октомври

21 Октомври

Слободата како збор постоел од дамнина, но во историјата за прв пат се појавува јавно напишан на знаме во 1774 - та година.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус