Легенди

Легендата за Снешко

03 јануари, 05:57

 

 

 

 

 

 

Многу одамна, луѓето правеле Снешко во дворовите за да им кажат на патниците дека на тоа место може да најдат храна и засолниште.
Легендата раскажува дека со секој Снешко кој ќе го направиш, создаваш еден снежен ангел на небото.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 6537 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

21 Октомври

21 Октомври

Слободата како збор постоел од дамнина, но во историјата за прв пат се појавува јавно напишан на знаме во 1774 - та година.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус