Мајчина душица – лек за женските болести

04 мај, 04:40

Ароматичната билка со нежни цветови и прекрасен мирис уште одамна се користела во народната, но и во научната медицина.

Мајчината душица цвета некаде кон крајот на мај, почетокот на јуни, а лековитите својства се наоѓаат во листот и во цветот.
Се собира внимателно, да не се уништи цветот и листот, се суши и на тој начин може да се чува преку целата година и подолго.

 

Ова растение е надалеку познато како ефикасен лек за женските болести, го регулира менструалниот циклус, има антисептичко дејство против инфекции на матката, помага при болки и грчеви во матката, како и при менструални болки.


Мајчината душица наоѓа голема примена и кај други заболувања, како што се:

Заболувања на плуќата – асма, бронхитис, туберколоза; ја смирува кашлицата и го спречува ширењето на инфекциите.

Се препорачува за лечење на мигрена, бубрези, желудник, слабокрвност, болести на бешиката, депресија и несоница.

Поволно влијае на сите внатрешни органи, го смирува организмот и ги зајакнува нервите.

Може да е користи како чај или купка, а поради пријатната арома се користи и како зачин во исхраната.


Чај од мајчина душица

Во зовриена вода додадете мајчина душица (1 лажица на 2 дл. вода), поклопете го садот и оставете го најмалку 1 час.
За да не ги изгуби лековитите својства, растението не смее да се вари, па се додава исклучиво во зовриена вода, а садот веднаш се трга од оган.
По желба се засладува со мед.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 18625 пати.

Коментари [1]

farmac.laborat.tehnichar

Za zenski bolesti ima pojaki i poefikasni chaevi,koi go sreduvaat menstrualnioy ciklus,a ima chaj na koj mu nema zamena ne samo shto go sreduva estrogenot so progesteronot,tuku formira i ednochudo folikuli kaj zenata i toa kaj zeni koi nemale nitu eden edonstven folikul,denes se so dechinja.Najtaze momentalno moja prijatelka i medicinska sestra no nevrabotena me poslusha i senes e vejkem 13 nedela bremena i detenceto vejkem ima i srceva akcija.Majchinata dushica pocejke e za pluchata i za astmatichari no ima eden kup trevi za zenite kako :Ajduchka,Zdravec,Macina,makar i zalfija i t.n.

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

30 Ноември

30 Ноември
На денешен ден, во 1835 година е роден американскиот писател Семјуел Лангхорн Клемeнс, познат како Марк Твен.     
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус