Животен стил, Кујна, Рецепти

Медено срце – посен колач

21 ноември, 06:40

Колачот се подготвува многу брзо и потсетува на добрите вкусни медени срца. Тестото е малку стегнато, не е ровко како кај другите колачи, но вкусот е навистина интересен.

Состојки:
2 шолји брашно
1 шолја шеќер
1 шолја вода
1 пакетче цимет
1 лажиче сода бикарбона
неколку лажици мармалад или мед
чоколадо за готвење
 

Подготовка:
Сите состојки убаво се мешаат со дрвена лажица додека се добие хомогена смеса без грутчиња.
Смесата се става во тавче бр. 30, претходно намачкано со малку масло, и се остава да отстои 10 минути.
Потоа се печи околу 30 -40 минути на 180° Ц.
Испечениот и изладен колач се мачка со мармалад или мед, а по желба се потура со глазура или топено чоколадо.

Добар апетит!

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 43443 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Јуни

23 Јуни

Во 1972 година во Марсеј, Франција, е роден светски познатиот фудбалер Зинедин Зидан.

© 2024 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус