Здравје, Чаеви и масти

Мешавина која лечи чир

26 февруари, 07:34

Детоксикацијата со лимонада помага за лечење чир на желудник.

Според книгата The Master Cleanser резултатот ќе го забележите после 10 дена. Исто така доведува и до краткотрајно губење на тежина.

Состојки:

2 лажици лимон

2 лажици јаворов сируп

1/10 кафена лажица лута пиперка

3 дл вода (ладна или топла)

Овој напиток се пие 10 дена со ред.

Пред да започнете со оваа терапија потребно е неколку дена претходно да преминете на вегетаријанска исхрана. Газираните пијалоци и кафето треба да ги намалите. За да немате главоболки поради недостаток на кофеин земајте витамин Б5.

Во 10 дневниот „пост“ треба да конзумирате само од напитокот. Се пијат од шест до 12 чаши во текот на денот. Притоа лимонадата секогаш треба да биде свежа.

Десеттиот ден можете да конзумирате и сок од портокал, а веќе од наредниот ден полека треба да преминувате кон здрава исхрана, и тоа супа од зеленчук и чорба. Дванаесеттиот ден јадете различни овошја, пијте многу вода и внимавајте да не се прејадувате.

Во наредните денови полека внесувајте месо, риба, јајца и млеко во исхраната.

Овој „пост“ не смеат да го практикуваат лица кои направиле трансплантација на орган и лица помлади од 18 години.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 3305 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

30 Ноември

30 Ноември
На денешен ден, во 1835 година е роден американскиот писател Семјуел Лангхорн Клемeнс, познат како Марк Твен.     
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус