На денешен ден

22 Септември

22 септември, 00:01

Во 1958 година е роден Андреа Бочели, италијански пејач, писател и музички продуцент.

Еден од најдобрите оперски тенори во светот, италијанецот Бочели има издадено четири комплетни опери и единаесет албуми.

При удар играјќи фудбал добива мозочно крварење поради што на само 12 години го губи својот вид за што никогаш јавно нема ни да проговори.

Иако е дипломиран адвокат, Андреа Бочели целиот свој живот го посветува на музиката.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 801 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус