На денешен ден

25 Септември

25 септември, 00:01

Во 1968 година е роден Вил Смит, американски актер и рапер.

Во 80-те години од минатиот век Вил Смит на јавноста ѝ беше познат како рап изведувач, кој подоцна во 90-те години од минатиот век навлезе и на актерската сцена.

Своето прво појавување го имаше во популарната телевизиска серија „The fresh prince of Bel-Air“. Првите улоги во играни филмови ги добива во средината на 90-те години од минатиот век, со што успева да стане најмоќниот актер во Холивуд. Во овој период Вил Смит освојува четири Греми награди.

Во 2012 година јавно ја искажа својата поддршка за легализација на истополовите бракови.

 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 745 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус