На денешен ден

29 Септември

29 септември, 00:01

Во 1902 година починал Емил Зола, француски писател, претставник на натуралистичкиот правец во книжевноста.

Внесувајќи голема страст и енергија создал дела кои се богатство за светот. Негови најпознати дела се: „Нана“, „Жерминал“, „Земја“, „Плодност“, „Слом“.

 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 1614 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус