Занимливост, Убави нешта

Подземна уметност во Стокхолм

23 јануари, 13:12

Подземната железница во главниот град на Шведска, прерасна во вистинско уметничко дело.

Трагајќи по нов вид на уметност која ќе биде надвор од рамките на изложбен салон, рускиот архитект и уметник Александар Драгунов успеа да создаде нова уметност која ќе му биде достапна на секој кој ќе се вози со подземната железница.

Жителите на Стокхолм ја имаат можноста да уживаат во подземните уметнички дела кои се исцртани по ѕидовите, додека се возат со метро.

Ваквиот начин на украсување на подземните железници бара многу време, труд, планирање и организирање, но кога се работи со љубов и кога се сака, сe е лесно изводливо и лесно за реализирање.

Браво за оригиналната идеја.

 

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 1483 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус