Посни мафини

13 февруари, 05:25

 

 

 

 

 

 

Состојки: 

  • 6 чаши брашно
  • 6 чаши газирана вода
  • 4 чаши шеќер
  • 1 прашак за пециво
  • 1 ванилин шеќер

* големина на чаша 250 гр/мл

Во поголем длабок сад се мешаат брашното, шеќерот, пецивото и ванилата. Постепено се додава газираната вода и смесата се меша со жица за матење. Добиената смеса се става во калапчиња за мафини, претходно намачкани со маргарин. Посните мафини се печат во претходно загреана рерна на 180 степени, 30 минути. 

Во овој „основен” рецепт по ваша желба може да додадете: вишни, рендани јаболка, рендана круша, ананас од конзерва, какао, ореви, лешници, мак.

 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 9627 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус