Поучни приказни

Играта на две пеперутки

27 јули, 07:00

 

 

 

 

 

 

Две пеперутки беа вљубени една во друга. 

Еден ден додека си играа криенка, машката пеперутка предложи да играат нова игра. Условот беше: Утредента, оној кој ќе слета прв во цветот над кој штотуку надлетуваа ќе докаже дека го сака другиот повеќе. Женската пеперутка веднаш се согласи. 

Наредниот ден рано наутро, машката пеперутка слета до цветот и чекаше да се отвори за прв да слета во него. 
Конечно цветот се отвори, но...
Женската пеперутка беше умрела внатре. Таа останала внатре цела вечер, за утрото, штом тој ќе пристигне, да му каже колку многу го сака. 

Верувајте во љубовта на оној кој ве сака, без да барате доказ. 
Да љубиш значи да живееш!


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 4013 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 јануари

29 јануари
Во 1845 година, во неделниот весник New York Evening Mirror, била објавена „Гавранот”, легендарната поема на Едгард Алан По.        
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус