Поучни приказни

Кои се најважните луѓе?

10 август, 00:03

Еден свештеник, адвокат и едно мало момче патувале со авион. Одеднаш моторите откажале, па пилотот грабнал еден падобран, им рекол на патниците да го направат истото и скокнал од авионот.

Но, останале само уште два падобрани за тројцата патници.

Адвокатот веднаш зел еден падобран и им рекол на другите:„Јас сум адвокат, ние сме најпаметните луѓе на светот, затоа заслужувам да живеам”. Со тие зборови адвокатот скокнал од авионот.

Свештеникот го погледнал момчето и му рекол: „Јас проживеав добар живот, ти си млад и животот е пред тебе, ти зами го падобранот”.

На тоа момчето одговорило: „Не грижете се, и двајцата ќе живееме, адвокатот тукушто скокна со мојот патнички ранец!”


Професијата не е она што ја дефинира важноста на една личност, туку човечноста и добрината!

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 2398 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

19 Мај

19 Мај
Во 1962 година во САД, светски познатата пејачка Мерлин Монро, во чест на 45 - от роденден на тогашниот претседател Џорџ Кенеди, го испеа препевот на песната „Happy Birthday Mr. President”
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус