Поучни приказни

Поздрави го нејзиниот татко

06 јуни, 09:57

На аеродромот слета авионот со војници. Сите облечени во воена униформа, ослабени, тажни. Се вратија во помал број. Едно девојче дотрча до еден од војниците, го фати за рака и го праша: „Кога се враќате назад, преку морето?“

Тој одговри дека за 6 месеци ќе оди повторно. Девојчето се насмевна и му рече: „Ќе можеш ли да му кажеш на татко ми дека многу го сакам? Мама ми рече дека тој никогаш нема да се врати.“ 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 1252 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

7 Декември

7 Декември
Во 1914 година во Европа, започнала Првата светска војна, позната во историјата уште и како Големата војна и Војната на нациите. Во бојните полиња кои ги имало насекаде низ Европа, биле мобилизирани н
© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус