Природни лекови

Црвената зелка неколку пати поздрава од зелената!

07 јуни, 10:00

Од групата зеленчуци денес ја издвојуваме црвената зелка, чиј состав и благотворност за организмот е многу поголем од зелената зелка. Иако во секојдневието повеќе се преферира зелената, важно е да знаете дека со конузмирањето црвена зелка на организмот му давате неколку пати повеќе витамини и минерали од обично.

Што содржи црвената зелка?

Самата темно виолетова (кон црвена) боја асоцира на нешто здраво за крвта. Содржи околу 6-8 пати повеќе витамин Ц во споредба со зелената зелка, изобилува со калциум, калиум, железо, Б витамини, бета каротин. 

Crvena zelka

100 гр црвена зелка содржи:

  • 31 калорија
  • 0,16 гр. вкупни масти (0,034 гр заситени масти, 0,125 гр полинезаситени масти,0,019 гр мононезаситени масти)
  • 0 гр. холестерол
  • 27 мг. натриум
  • 243 мг. калиум
  • 7,37 гр. вкупни јаглехидрати (2,1 гр диетални влакна, 3,91 шеќери)
  • 1,43 гр. протеини

Лековити својства

Количеството на селен кое го содржи во својот состав помага за регулирање на покачениот крвен притисок, создава антитела во случај на вродени генетски маани и помага за подобрување на плодноста кај мажите. Во народната медицина сокот од зелката кој содржи гефаркат се применува за лекување чир на желудник. Гефаркатот помага да се создаде тенка обвивка во желудникот која штити од нападите на желудочната киселина. Притоа, помага за уништување и на „хеликобактер пилори“, бактерија која го напаѓа желудникот и е предизвикувач на чиреви.

Големото количество на витамин Ц е значајно при создавањето на колагенот. Честото конзумирање зелка, особено во зимскиот период, помага за одржување на кожата здрава и сјајна. Притоа, се смета дека зелката помага за побрзо заздравување на мозолчињата на лицето.

Медицината сè уште истражува за дејството на црвената зелка. Во голем број студии се претпоставува дека помага и во изградбата на здрав мозок и здрав срцев мускул. 

Кратки рецепти

Crvena zelka

Сируп за кашлица

Сирупот добиен од црвена зелка помага за смирување на кашлицата. Се добива кога 100 мл. цеден сок од црвена зелка ќе се промеша со 120 гр. шеќер. Ова соединение се вари додека да се згусне.

Лек за пијанство

За да ги надминете последиците од пијанството земете две лажици сируп од црвена зелка.

Лек за чир во желудник

Конзумирајте редовно свежо исцеден сок од црвена зелка, сè додека не го снема чирот.

Лек за слабокрвност (анемија)

Конзумирајте по 2-3 чаши свежо исцеден сок од црвена зелка секојдневно.

Намалување на болката и отокот

При повреди и оток се ставаат облоги на местото од листови зелка.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 9374 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Знаеме ли сѐ за шипката?

2019-09-30 00:24:21
Знаеме ли сѐ за шипката?
Иако шипката е препорачливо да се пие како чај, или да се консумира како свежо овошје во есен и во зима, може да се консумира и во овој дел од годината кога времето знае да биде ептен променливо, биде

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

11 Ноември

11 Ноември
На денешен ден, во 1974 година е роден американскиот актер и продуцент Леонардо Ди Каприо.     
© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус