Природни лекови

Лековитоста на цикоријата

01 јуни, 07:11

Цикоријата (Cichorium intybus) може да ја најдете насекаде во текот на целото лето. Ова интересно растение ќе ве изненади со прекрасниот цвет и со необичното стебло кое достигнува висина од 1,5 метар, круто и неразгрането сè до врвот каде има неколку гранчиња. Стеблото е со жолтеникава боја, а во внатрешноста е бело. Неговите цветови се светло сини, а на листовите има кратки влакненца. 

Што се користи од цикоријата?

Скоро сè! Во народната медицина се користат коренот, листот и цветот. Но, најмногу коренот. Тој се копа на есен кога е најдебел и има најголемо количество на инулин и горчлив гликозид. Листовите и цветовите се собираат во време на цутење.

За што се користи цикоријата?

Често се сретнува како лек во народната медицина, итоа:

 • го јакне и го чисти желудникот
 • го подобрува варењето на храната 
 • го чисти црниот дроб
 • ја регулира работата на жолчката
 • ги чисти бубрезите и слезината
 • лекува жолтица и анемија
 • го регулира метаболизмот
 • ја прочистува крвта
 • го зголемува апетитот
 • делува смирувачки
 • се користи како диетална храна за дијабетичари
 • и како лек за надворешна употреба при воспаление на кожата.

Цикоријата може да се користи како чај и како замена за кафе, бидејќи не содржи кофеин.

Како се приготвува чај од цикорија?

Во 250 мл. вода се става 1 лажичка корен или сушена билка. Водата со цикорија се остава на оган да зоврие, по што се процедува. Дневно се препорачуваат околу 200-350 мл. чај од цикорија.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 3476 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Подгответе го организмот за есента

2019-09-30 06:53:00
Подгответе го организмот за есента

Есента е речиси на прагот, се бројат деновите до нејзиното доаѓање, а на нашиот организам му е потребно прилагодување на климатските промени кои доаѓаат.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

11 Ноември

11 Ноември
На денешен ден, во 1974 година е роден американскиот актер и продуцент Леонардо Ди Каприо.     
© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус