Природни лекови

Зошто треба да се јаде овошје и зеленчук

27 мај, 06:33

Секојдневното консумирање на овошје и зеленчук многу благопријатно делува на општата здравствена состојба на организмот, го штити од болести и бактерии, го одржува во здрава и топ форма и го подмладува.

Информирајте се зошто е потребно во секојдневната исхрана да внесуваме колку што можеме повеќе овошје и зеленчук.

 


- Консумирањето на овошје и зеленчук кои се богати со витамин Ц, како што се портокалот и брокулата, ја зголемуваат заштитата од појава на конорарни болести.

  На мажите може да им се зголеми животниот век за цели 6 години, доколку поредовно ги консумираат овие видови на овошје и зеленчук.

- Веројатноста за долг живот се зголемува за четвртина, доколку секојдневно се јаде по една смоква.

- Ризикот за добивање на мозочен удар се намалува за 42% доколку секој ден се јаде по 3 порции овошје и зеленчук.

- Бананите го намалуваат крвниот притисок, а калиумот што се содржи во нив ја регулира работата на срцето.

- Еден портокал дневно го намалува ризикот од појава на рак на грлото и желудникот за 50%.


Грижете се за вашето здравје, хранете се здраво и секојдневното консумирање на овошје и зеленчук нека стане ваша навика и обврска!  


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 5236 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Подгответе го организмот за есента

2019-09-30 06:53:00
Подгответе го организмот за есента

Есента е речиси на прагот, се бројат деновите до нејзиното доаѓање, а на нашиот организам му е потребно прилагодување на климатските промени кои доаѓаат.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

11 Ноември

11 Ноември
На денешен ден, во 1974 година е роден американскиот актер и продуцент Леонардо Ди Каприо.     
© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус