Рецепти

Брзи пирошки

11 мај, 08:39

400 гр. брашно
1 печиво
200 мл. јогурт
1 мало лажиче сол
1 јајце
125 гр. рендано сирење
125 гр. ситно сечкана салама

 

 


Се меси тесто од сите состојки кои се потребни за пирошките. 
Потоа тестото се расукува во кора со дебелина од 1 см. Од кората се сечкаат пирошките во форма на правоаголничиња и се пржат во поголема количина загреано масло 1 до 2 минути.
Откако ќе се испржат, се ставаат на хартија за да се впие непотребната маснотија и се послужуваат додека се топли.

 

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 13441 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус