Рецепти

Пикантно печено пиле

20 декември, 05:55

Пилето се трие со сол, па се мачка со смеса од лук, оригано, маслиново масло, црн бибер и сок од лимон (лукот и ориганото претходно се толчат со малку маслиново масло, па им се додаваат другите состојки).

Во текот на печењето, пилето неколку пари се премачкува со смесата, за кожата да стане крцкава, а месото да прими од зачините.

Прсти да излижеш!


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 5269 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

19 Мај

19 Мај
Во 1962 година во САД, светски познатата пејачка Мерлин Монро, во чест на 45 - от роденден на тогашниот претседател Џорџ Кенеди, го испеа препевот на песната „Happy Birthday Mr. President”
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус