Рецепти

Сок за растворање

19 мај, 10:17

 

 

 

 

 

 

1/2 кг. цвекло
1/2 кг. моркови
1/2 кг. лимони
  3 литри вода
  3  кг. шеќер
  5 лимонтузи

Сите состојки убаво се мијат и се мелат во машина за мелење месо заедно со се лушпи.

Добиената смеса се става во водата и се остава да отстои 24 часа.

Потоа смесата се процедува неколку пати низ чиста газа и во добиениот сок се ставаат шеќерот и лимонтузите. Сокот се меша сé додека се стопи шеќерот и се собира во шишиња. 

 

 

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 4229 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

8 Декември

8 Декември

Во 1980 година, поранешниот член на Битлси, Џон Ленон бил застрелан од непознат напаѓач.

© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус