Рецепти

Здрава храна – Палента со зеленчук

17 јануари, 12:10

Во соодветен сад ставете ја водата да зоврие, додадете ја палентата и лукот и оставете да се вари на умерена температура, со повремено мешање, додека да испари течноста, а палентата да добие кремаста структура.

Во меѓувреме, во тава со малку масло ставете го кромидот и печурките и пржете ги додека кромидот малку омекне.

По желба додадете и пиперка или морков.

Брокулата и тиквичката ставете ги да омекнат на пареа, околу 5 минути.

Ставете го зеленчукот врз палентата, додадете сол, оригано, црн бибер или други зачини по вкус, а најгоре ставете малку рендан кашкавал.

Палентата со зеленчук е здрава и ниско калорична храна која речиси и не содржи масти.

Хранете се вкусно, хранете се здраво!

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 7195 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус