Статии

Неколку едноставни чекори до успехот и среќата

20 април, 00:05

Мислите дека успехот се темели на добрата заработувачка, напорната работа и трката по пари?

Зошто успехот секогаш го поврзуваме со материјалните нешта? Зарем тоа е целта на нашето постоење?

Успехот е многу повеќе од стекнатото богатство и титула. Да живееш успешен живот значи да живееш исполнет живот, живот во кој преовладуваат вистинските вредности, малите големи нешта на кои со радост ќе се сеќаваш еден ден, живот вреден за живеење.

Само среќниот човек е успешен човек, а патот до среќата и не е така тежок ако ги научите вистинските чекори.

За почеток обидете се со следните чекори:

Запознај се себеси, своите вистински вредности и идеали и цврсто држи се до нив.

Опкружи се со мала група на луѓе кои навистина ти значат, луѓе пред кои може да бидеш тоа што си, да се смееш и плачеш, луѓе кои ќе ги делат сите твои подеми и падови, ќе се радуваат, но и ќе плачат со тебе.

Не заборавај дека животот е драгоцен и никој не знае кога ќе дојде на крајот на својот пат. Затоа, постојано потсетувај се на сите нешта за кои треба да бидеш благодарен, како и на луѓето на кои треба да им ја покажеш својата љубов и благодарност.

Прифати дека секогаш ќе има болка и страдање на овој свет, но сепак потруди се да ја гледаш светлата страна на животот.

Биди дарежлив, помагај, давај од срце без да очекуваш награда. Дарежливоста и добрината ќе ти ја исполнат душата и тоа ќе биде твојата најголема награда, твојот успех кој ќе те направи среќен.

Сакај, сакај од срце, опкружи се со љубов зошто љубовта е клучот до среќата и успехот.

Стреми се кон личен раст, потруди се да се промениш, да станеш подобар човек, учи нови нешта, сподели ги твоите искуства со другите и поттикни ги и нив да се променат.

Никогаш немој да престанеш да гледаш низ очите на детето кое некогаш си бил. Негувај ги љубопитноста и младешкиот дух и прави ги нештата кои те усреќуваат без оглед на твоите години.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 2033 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Фенг шуи дневни ритуали за убав ден

2020-01-09 05:34:00
Фенг шуи дневни ритуали за убав ден

Фенг шуи се практикува илјадници години наназад, а оние кои ги следат советите на ова древно учење во својот живот внесуваат здравје, хармонија, благосостојба и среќа.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

24 јануари

24 јануари
Во 1956 година, Министерството за народна просвета на Македонија ја одобри првата Граматика на македонски јазик од професор Круме Кепески, наменета како учебник за средните училишта.   &nbs
© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус