Здравје, Природни лекови

Тиквата – основа за лечење на најтешките заболувања

30 септември, 06:13

Љубителите на слаткиот ароматичен вкус на тиквата, сите оние кои често ја имаат на трпезата, свесно или не, во своето тело внесуваат и здравје.

За сите оние кои не сакаат или едноставно не се сетиле да јадат тиква, ви ги претставуваме лековитите својства на овој прекрасен плод, кој покрај добриот вкус има и неверојатна хранлива и лековита моќ.

 

 

Тиквата помага при хормонални нарушувања, нарушувања предизвикани од менопауза и запек.

 

Печената тиква особено се препорачува за луѓето кои страдаат од срцеви заболувања.

 

Семките од тиквата имаат значаен терапевтски ефект. Помагаат за уништување на цревни паразити, ги чистат крвните садови, го регулираат нивото на холестерол и ја стимулираат работата на бубрезите.

 

Семките се користат и за лекување на рак, леукемија, склероза и ред други тешки заболувања. Истражувањата покажале дека семките од тиква играат голема улога во борбата со најтешките болести.

 

Сокот од тиква наоѓа голема примена за лечење на чир и несоница. Најдобри ефекти се постигнуваат доколку се пие три пати на ден, половина час пред јадење.

 

Тиквата може да се подготви на повеќе начини, варена, печена, во слатки пити, но најдобро е да се користи печена, без додатоци, бидејќи комбинацијата од тиква и јајца која се користи за слатките пити содржи поголема количина холестерол.


Уживајте во вкусот на тиквата, хранете се мудро и здраво!

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 7960 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Подгответе го организмот за есента

2019-09-30 06:53:00
Подгответе го организмот за есента

Есента е речиси на прагот, се бројат деновите до нејзиното доаѓање, а на нашиот организам му е потребно прилагодување на климатските промени кои доаѓаат.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

23 Октомври

23 Октомври

Во 1940 - та година во Бразил е роден Пеле, најголемиот фудбалер на сите времиња.

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус