Убави нешта

Книга – светилка

28 август, 11:16

Индустрискиот дизајнер Max Gunawan, во буквална смисла на зборот ја материјализирал мислата на познатиот писател Stephen King, кој кажал дека книгите се уникатно преносливи магии кои насекаде зрачат светлина.

Раководен од неговата мисла, дизајнерот успеа да креира лесно пренослива светилка, која има иста форма како обична книга.

На прв поглед не може да се забележи дека станува збор за светилка, но кога ќе се отворат нејзините страници, книгата се преобразува во несекојдневна и преубава светилка.

Инспириран од техниката за изработување на оригами, Max ја креирал оваа негова книга - светилка и ја нарекол Lumio.

Лесно е прилагодлива според потребите на корисниците, се поставува на ѕид, служи како украс и се користи како светилка за читање книги.

Книгата - светилка е безжична, нема кабли кои мораат да се приклучуваат во штекери бидејќи за производство на светлина таа користи батерија која е вградена во внатрешноста и може да обезбеди осум часовна непрекината светлина, по што потоа треба да се наполни.

На следните фотографии погледнете за што точно станува збор.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 2180 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Божиќни и новогодишни салвети

2020-01-04 00:09:00
Божиќни и новогодишни салвети
Во пресрет на празниците кои ни доаѓаат Божиќ и Нова година, како и во пресрет на многубројните зимски слави, имендени и родендени ви претставуваме интересни, декоративни и уникатни салвети, кои допол

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

27 јануари

27 јануари
Во 1980 година е роден Марат Сафин, руски тенисер, победник на два Гренд Слем турнири и носител на 1-то место на листата најдобри тенисери.    
© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус