Убави нешта

Традиционалната Hena уметност – Mehndi

11 март, 09:28

Привремената декорација на кожата која многу одамна се применува во Индија, Пакистан и Бангладеш, позната под името Mehndi, е уметност на исцртување на телото.

Смесата со која се исцртува телото се прави од растението Hena,  кое во минатото било употребувано за производство на боја за коса, нокти, кожа и волна.

Оваа техника на обојување на телото стана модерна на Западот во 1990 – те години и неа најмногу ја применувале муслиманките за посебни настани како венчавки, свадби и муслимански фестивали.

Најчесто се исцртуваат дланките и стапалата бидејќи на тие делови од телото кожата содржи повисоко ниво на кератин кое овозможува бојата да се задржи повеќе време и да биде појака од вообичаеното.

Денес постојат Hena конуси со кои многу е олеснето исцртувањето на телото, но во руралните подрачја на Индија жените сé уште го користат стариот и добро потврден начин. Тие употребуваат свежи листови од Hena  растението, ги мелат со камен, додаваат масло кое не е рафинирано и на тој начин добиваат многу појаки бои кои траат многу подолго.

Погледнете ги фотографиите од традиционалната Hena уметност и уживајте!

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 1448 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Прекрасните бои на есента

2019-09-30 06:17:00
Прекрасните бои на есента

Есента е годишно време кое е обоено со најмногу бои. 
Насекаде преовладуваат прекрасни нијанси на црвена, портокалова, кафеава, жолта и златна боја.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

13 Декември

13 Декември

Во 1967 година роден е познатиот актер Jamie Foxx.

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус