Улична уметност

26 април, 09:25

Зелениот тепих во Франција е дело на уметникот Gaelle Villedary кој заедно со група уметници го разубавија малото гратче Jaujac во Франција.

Тепихот кој се протега низ улиците и центарот на Jaujac е природна трева, поставена за да се одбележи 10 годишнината од проектот на градот за развој на уметноста.

Оваа креативна улична уметност внесе свежина и природна убавина меѓу градските ѕидови, а погледот на зелениот тепих е вистинско уживање за љубителите на уметноста и убавината.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 1914 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус