Здравје, Природни лекови

Вино со коприва против чир на желудникот и цревата

22 декември, 12:08

За подготовка на овој лек се мешаат 10 лажици листови и корен од коприва, 1 лажица пелин и 1 лажица смрекини бобици. Оваа мешавина се става во 1 литар домашно квалитетно црвено вино да отстои 12 часа. Потоа се додаваат 3-4 лажици домашен мед и се вари околу половина час. Садот со виното се вари и се чува во затворен сад додека не се олади.

Се конзумира со средна собна температура, пред јадење по една супена лажица.


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 2758 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус