Животот е како огледало

28 јули, 00:03

 

 

 

 

 

 

„Ако сами себе си се осудувате и критикувате - и другите ќе ве осудуваат и критикуваат.
Ако самите на себе си нанесувате болка - и другите ќе ви нанесуваат болка.
Ако самите се лажете - и другите ќе ве лажат.
Ако сте неодговорни кон самите себе - и другите ќе бидат неодговорни кон вас.
Ако самите се обвинувате и се исмејувате - и другите ќе ве обвинуваат и ќе ве исмеваат.
Ако самите не ги следите своите чувства - никој друг нема да ги следи.

Но ...

Ако сами се сакате - и другите ќе ве сакаат.
Ако се самите се почитувате - и другите ќе ве почитуваат.
Ако верувате во вас - и другите ќе веруваат во вас.
Ако сте чесни кон себе - и другите ќе бидат чесни кон вас.
Ако самите си ја спознаете вредноста која ја поседувате - и другите ќе ја спознаат и ќе ве ценат.

Животот е како огледало: ако му се налутиш и тоа ќе ти се налути, но ако му се насмевнеш - тоа ќе ти возврати со насмевка исто така.”

- Вилијам Такереј -


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 1944 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Септември

18 Септември

Во 1961 година е роден Џејмс Гандолфини, американски актер. Џејмс Гансолфини или познат како Тони Сопрано, по својата улога во телевизиската серија „Сопранови“.

© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус