Здравје, Здрави навики

Зошто да пиете вода со мед наутро?

28 октомври, 06:43

Една чаша млака вода со малку мед наутро прави чуда за вашето тело.

Медот сам по себе е еден од најздравите видови храна, а водата со мед има силно влијание врз нашиот организам и придобивките од овој пијалак се навистина големи. За уште подобри ефекти, во водата може да додадете и малку лимон.

 


Зошто да пиете вода со мед?

Млаката вода со малку мед го подобрува варењето, го хидрира дебелото црево и го забрзува метаболизмот. Телото поредовно ќе ги исфрла непотребните материи и отрови, а тоа благо ќе се одрази и на вашата телесна тежина.

Медот е најдобриот природен засладувач, па овој пијалак ќе ве освежи, но и ќе ве спречи да внесувате непотребни и лоши шеќери во текот на денот.

Водата со мед го зајакнува имуниот систем, помага при воспалено грло и кашлица, дава неверојатна енергија во текот на денот, а може да биде и добра замена за утринското кафе.

Покрај детоксикацијата на организмот, водата со мед ќе ви помогне и доколку имате гасови.

Малку млака вода со мед наутро никому нема да наштети, напротив, овој пијалак е една од најдобрите здрави навики кои треба да станат дел од вашето секојдневие.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 3346 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

Фенг шуи дневни ритуали за убав ден

2020-01-09 05:34:00
Фенг шуи дневни ритуали за убав ден

Фенг шуи се практикува илјадници години наназад, а оние кои ги следат советите на ова древно учење во својот живот внесуваат здравје, хармонија, благосостојба и среќа.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

24 јануари

24 јануари
Во 1956 година, Министерството за народна просвета на Македонија ја одобри првата Граматика на македонски јазик од професор Круме Кепески, наменета како учебник за средните училишта.   &nbs
© 2020 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус