5 август

05 август, 00:01

Во 1962 година полицијата на Апартхејдот го затвори Нелсон Мандела, казнувајќи го на доживотен затвор.

Најголемиот борец за човекови права остана во затвор сè до 1990 година, кога конечно беше ослободен.

Во негова чест, на местото каде беше уапсен е подигната импресивна скулптура – сведоштво за неправдата која му беше нанесена на човекот кој никогаш не престана да се бори за подобар свет, правда и еднаквост.


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 1365 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

27 Јули

27 Јули

На денешен ден во 1983 година е роден Горан Пандев, капитен на македонската фудбалска репрезентација. Својата фудбалска кариера ја започнува во ФК Беласица.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус