Легенди

Легендата за новогодишните лампиони

03 јануари, 10:40

Црвени, златни, шарени, големи и мали, лампионите ја красат новогодишната елка и будат чувство на радост. Секој од нас со задоволство ја декорира елката и ужива во моментите кога се ставаат сијаличките и лампионите.

Зошто лампионите ни приредуваат радост и задоволство?
Еве што раскажува легендата:
Едно мало момче од Витлеем немало подарок за бебето Исус. Момчето имало само неколку обични мали топки, па започнало да жонглира пред бебето. Исус бил пресреќен, а неговата смеа ѕвонела насекаде.
Еве зошто ставаме лампиони на елките. За да се потсетиме на смеата на бебето Исус.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 6403 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

13 Јуни

13 Јуни

Во 1953 година во Денвер, во Колорадо, е роден актерот Тим Ален Дик.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус