Разгледници

Копаничарството – уметност со долга традиција

28 јули, 06:45

Кога раката на уметникот внимателно ќе го земе длетото, кога длетото ќе го допре парчето ореово дрво, кога во секое движење на раката уметникот ќе внесе многу љубов и трпение, токму тогаш ќе се создаде иконостас или икона изрезбана од дрво, вистинско ремек дело на копаничарите.

Копаничарството е фасцинантен облик на уметност која создава дела кои имаат не само посебна убавина, туку и своја душа и духовност.

 

Македонското поднебје е богато со надарени раце кои на дрвото му даваат живот.

Ова е Македонија низ најубавите иконостаси и икони.


Повеќе фотографии и информации за копаничарството погледнете на http://www.artstyledecor.com

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 7118 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

13 Јуни

13 Јуни

Во 1953 година во Денвер, во Колорадо, е роден актерот Тим Ален Дик.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус