14 Мај

14 мај, 00:04

Во 1984 година во Њујорк е роден Марк Цукерберг, ко-основачот на социјалната светски позната и користена мрежа Facebook.

Откако започна да ја реализира неговата идеја, изработка на нова интернет социјална мрежа за комуникација, Цукерберг го напушти школувањето на Харвард и целосно се посвети на реализација на идејата. 

Од ден во ден се зголемуваат корисниците на facebook, сѐ повеќе и повеќе луѓе се „дружат”преку facebook на интернет, пред своите компјутери. 

Успешно реализираната идеја го направи Цукерберг најмладиот милијардер во светот, а неодамна беше снимен и филм во кој се прикажува раѓањето на најголемата социјална мрежа во светот - Facebook. 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 561 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

18 Мај

18 Мај
Во 1872 година во селото Влахи, Мелничко, во Пиринска Македонија, денешна Бугарија, е роден Јане Сандански, еден од најистакнатите македонски револуционери, познат и почитуван војвода и одличен раково
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус