29 Октомври

29 октомври, 00:01

 

 

 

 

 

 

Во 1944 - та година, во Горно Врановци, велешко, излезе првиот број на „Нова Македонија” на македонски јазик.
Весникот бил основан со решение на Президиумот на АСНОМ, а со неговото печатење се направи огромен чекор за развој на новинарството во Македонија, како и чекор во борбата за нашата државност.


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 828 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

30 Ноември

30 Ноември
На денешен ден, во 1835 година е роден американскиот писател Семјуел Лангхорн Клемeнс, познат како Марк Твен.     
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус