7 април

07 април, 00:01

Во 1939 година е роден Френсис Форд Копола, еден од најдобрите филмски режисери, добитник на 5 Оскари за режија и 40 други награди од областа на филмската уметност.

Копола има режирано 34 филмови, работел на 27 сценарија, а неговата богата и плодна кариера ја вклучува и неповторливата трилогија „Кум”, каде главните улоги ги толкуваа Марлон Брандо и Ал Пачино.

Неговата ќерка Софија Копола ги следи неговите стапки, а во 2003 година доби Оскар за режија на „Изгубени во преводот”.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 552 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

28 Мај

28 Мај
Во 1968 година во Мелбурн, Австралија, е родена мега популарната пејачка Кајли Миног, која пред да почне да се занимава со музика беше омилена ТВ актерка која се појавуваше во разни серии и филмови.
© 2020 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус