Поучни приказни

Направи ги и другите среќни

06 јуни, 18:55

Девет годишно момче влегува во една слаткарница и прашува колку чини порција сладолед. Келнерот му одговори: „50 денари.“ Момчето провери колку пари има во својот џеб, по што праша колку чини помалата порција? Келнерот нервозно му одговори: „40 денари!“

„Добро“ - рече момчето, „ја сакам помалата порција“. Откако го изеде сладоледот ги остави парите на сметката и си замина. 

Кога келнерот се доближи до масата да ја земе чинијата, без да каже збор, по неговото лице се стркалаа две солзи. Момчето оставило 40 денари за сладоледот и 10 денари за келнерот.  

Поука: Направи ги и другите среќни со тоа што го имаш!


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 1825 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

7 Декември

7 Декември
Во 1914 година во Европа, започнала Првата светска војна, позната во историјата уште и како Големата војна и Војната на нациите. Во бојните полиња кои ги имало насекаде низ Европа, биле мобилизирани н
© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус