Легенди

Легендата за Снешко

03 јануари, 05:57

 

 

 

 

 

 

Многу одамна, луѓето правеле Снешко во дворовите за да им кажат на патниците дека на тоа место може да најдат храна и засолниште.
Легендата раскажува дека со секој Снешко кој ќе го направиш, создаваш еден снежен ангел на небото.

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 6312 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

13 Јуни

13 Јуни

Во 1953 година во Денвер, во Колорадо, е роден актерот Тим Ален Дик.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус