Здравје, Природни лекови

Пијалок за здрави гради

14 април, 07:30

Сѐ повеќе внимание се посветува на третманот на ракот на дојка, кој пред сѐ е предизвикан од неправилната исхрана. Откако Ненси Бринкер во 1982 година ја започна кампањата за борба против ракот на дојка, до денес голем број млади девојки и возрасни жени успеаа да го спасат својот живот преку редовна контрола и правилна исхрана.

Покрај жените, и мажите се соочуваат со овој проблем. Бројот на заболени мажи од рак на дојка е 100 пати помал од бројот на жени, но не треба да се запостави. 

Сте слушнале ли за „Пијалок Розевата лента“?

Овој пијалок се прави од свежи градинарски јагоди и црвено грозје кои содржат фитохемикалии кои се борци против ракот на дојка.

Состојки:

  • 1 чаша црвено грозје
  • 1 чаша свежи јагоди
  • 1 тенко парче свеж ѓумбир
  • ½ чаша обезмастен јогурт од ванила
  • 1 чаша коцки мраз

Подготовка:

Сите состојки заедно ставете ги во блендер и промешајте ги околу 30 секунди, време потребно да се изедначи мешавината. 


автор: Stojkoska Monika

Оваа вест е прочитана 1753 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

13 Јуни

13 Јуни

Во 1953 година во Денвер, во Колорадо, е роден актерот Тим Ален Дик.

© 2021 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус