Занимливост, Интересно

Кула од Лего коцки за нов Гинисов рекорд

06 јуни, 12:57

Неодамна во Будимпешта беше поставен нов Гинисов рекорд за изградба на кула од Лего коцки.

Ученици и студенти од Будимпешта, во соработка со официјални претставници на Лего, ја изградија највисоката Лего кула и се запишаа во Гинисовата книга на рекорди.

Кулата е висока 34,76 метри, поставена е пред базиликата Свети Стефан, а изградбата траела четири дена.

Будимпешта, базилика, Свети Стефан, рубикова коцка, Ерно Рубик, rubikova kocka, ginisov rekord, lego kocki

На врвот на кулата е поставена рубикова коцка, во чест на Ерно Рубик, унгарецот кој пред 40 години ја создаде рубиковата коцка.

Будимпешта, базилика, Свети Стефан, рубикова коцка, Ерно Рубик, rubikova kocka, ginisov rekord, lego kocki

Претходниот рекорд за највисока Лего кула беше поставен минатата година, кога студенти од Америка изградија кула од коцки висока 34,43 метри.

Будимпешта, базилика, Свети Стефан, рубикова коцка, Ерно Рубик, rubikova kocka, ginisov rekord, lego kocki

 


автор: Stojanovska Elena

Оваа вест е прочитана 1650 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


ПОПУЛАРНО

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

29 јануари

29 јануари
Во 1845 година, во неделниот весник New York Evening Mirror, била објавена „Гавранот”, легендарната поема на Едгард Алан По.        
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус