Рецепти

Мазничиња од готови кори

27 март, 00:30

1 квасец
½ литар топла вода
10 лажици брашно
½ лажиче шеќер
1 лажиче сол
200 мл. масло

Фил:
½ кг. изварка

 

Сите состојки заедно се мешаат во поголем сад и добиената смеса се остава да надојди. 
Секоја кора се премачкува со надојдената смеса. Се редат по три премачкани кори и на секоја трета кора, по целата површина се става изварка. 
Кората се витка како ролат.
Сите добиени ролати се редат во плех премачкан со масло, се сечат, им се става сусам и веднаш се печат 40 минути во претходно загреана рерна на 170 степени.

 


автор: Jakimova Jasmina

Оваа вест е прочитана 11812 пати.

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
Security Image  Освежи

Коментар


НА ДЕНЕШЕН ДЕН

19 Мај

19 Мај
Во 1962 година во САД, светски познатата пејачка Мерлин Монро, во чест на 45 - от роденден на тогашниот претседател Џорџ Кенеди, го испеа препевот на песната „Happy Birthday Mr. President”
© 2022 МОЈ ПОРТАЛ  Сите права се заштитени.   изработено од Асидус