Мали кујнски совети

Непријатната миризба при готвење

Непријатната миризба при готвење
06 април, 00:03

Миризбата од јадењето после готвење, особено ако сте готвеле кромид, многу долго се задржува во домот.

Како да го одзатнете одводот од мијалникот

Како да го одзатнете одводот од мијалникот
29 март, 00:06

За затнатиот одвод од кујнскиот мијалник може да употребите смеса од половина филџанче сода бикарбона и филџанче киселина (оцет).

Вкусни и здрави пуканки

Вкусни и здрави пуканки
27 март, 00:06

За добро испукани пуканки со одличен вкус најдобро е пченката да ја чувате во фрижидер или замрзнувач.

Избегнете ја миризбата при пржење риба

Избегнете ја миризбата при пржење риба
20 март, 12:27

Рибата се знае дека најдобро и најздраво е да се пече во алуминиумска фолија во загреана рерна, но кога сакаме пржена да ја консумираме, сведоци сме на миризбата која се шири насекаде низ домот. 

Вкусно, сочно печено месо

Вкусно, сочно печено месо
19 февруари, 00:04

Ако течноста во која сте печеле месо малку загорела и има горчлив вкус, а месото сѐ уште не е допечено ...


НАЈПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО

© 2019 MOJ PORTAL  All Rights Reserved.   изработено од Асидус